Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novinky v zoo

10. 8. 2007
08.8.2007  Evropská noc s netopýry i autogramiáda Ewy Farne

Autogramiáda Ewy Farne a její kapely se usktuteční v sobotu 11. srpna od 14.30 do 15.30 hodin v africké vesnici Matongo v ZOO Jihlava.

Oblíbená zpěvačka potom vystoupí se svojí kapelou na jihlavském Czech Rock Blocku v 17.30 hodin.

 

Na sobotu připravila ZOO Jihlava ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON) také Evropskou noc s netopýry. Zájemci se mohou těšit na zajímavé povídání o životě netopýrů, metody jejich ochrany, nebude chybět ani ukázka stavění netopýřích sítí a představení kaloňů zlatých z jihlavské ZOO i dalších druhů netopýrů. Celým „netopýřím“ programem bude provázet odborník Martin Maláč a jeho kolegové z České společnosti pro ochranu netopýrů.

 


obrázekpomocny

2 miniaturní miminka se narodila v rodině maki trpasličích v jihlavské ZOO. V den svého narození (25. července) vážila mláďata jedné z nejmenších poloopic pouhých 3-5 gramů. Nyní už dvojčata trošku povyrostla, stále jsou ale ukryta ve stromové dutině své „noční“ expozice, jež byla otevřena v říjnu loňského roku hned vedle ostrovu lemurů. Roční otec pochází ze ZOO Praha, pětiletá matka se narodila ve vídeňské zoologické zahradě. Těžko bychom mezi poloopicemi hledali roztomilejšího tvora, než je tento nejmenší primát, i když dospělý jedinec váží pouhých 40-50g.  Domovem makiho je ostrov Madagaskar, na rozdíl od ostatních druhů poloopic je ale aktivní za soumraku a v noci, dni tráví v úkrytu ve vhodné dutině. Za potravu mu slouží různé plody, ovocné šťávy ale i ještěrky a bezobratlí. Dovede dobře šplhat a skákat. Kromě Jihlavy chová maki trpasličí  ještě ZOO Praha, Plzeň Olomouc.
   

 

 


30.7.2007  Lidé a země ve fotografii

obrázekpomocny

Unikátní výstavu fotografií předních českých fotografů zabývajících se cestovatelskou fotografií připravila ZOO Jihlava ve spolupráci s časopisem Lidé a Země http://www.lideazeme.cz  Na patnácti velkoformátových výstavních panelech si mohou návštěvníci jihlavské ZOO  prohlédnout celkem 40 fotografií ve dvou výstavních místnostech nového vstupního areálu. Výstava potrvá do konce prázdnin.

 

....více   

25.7.2007  Indiánská letní noc již příští sobotu!

obrázekpomocny

Letní noc v ZOO Jihlava -tentokrát v duchu indiánském - se uskuteční v sobotu 4. srpna 2007. Zájemcům nabídne netradiční pohled na život v zoologické zahradě po setmění, kdy lze potkat nejen spustu zajímavých zvířat, ale i tajemných bytostí.... Od 19.00, příp. od 20.30 hodin, sraz zájemců u staré pokladny do ZOO. POZOR - nutno předem zarezervovat na tel. 567 573 730!


23.7.2007  Jako v Africe

obrázekpomocny

Africká vesnice Matongo v jihlavské ZOO se letos opět rozezní  zpěvem souboru IYASA z afrického Zimbabwe.  Patnáctičlenná  skupina studentů umělecké školy města Bulawayo opět navštíví Českou republiku v rámci svého letního turné po Evropě. Do jihlavské ZOO zavítá s programem plným  písní, tanců a scén inspirovaných  africkou lidovou kulturou ve čtvrtek 26. července v 15.00 hodin. Za  představení si zájemci k běžnému  vstupnému do ZOO připlatí 50,- Kč.


02.7.2007  Prázdniny v ZOO

obrázekpomocny

Podobně jako v minulých letech připravila ZOO Jihlava něco navíc pro své prázdninové návštěvníky:

* Nadále trvají ukázky výcviku dravců a sov – každý den kromě pondělí předvádí sokolníci z Obory Žleby zajímavé ukázky výcviku dravců a sov – vyprávění o životě těchto nevšedních ptáků včetně praktických ukázek jsou na programu vždy v 11.00 a v 15.00 hodin v prostoru sadu, jež spojuje nový vstupní areál s expoziční částí ZOO.

 

* Prázdninovou novinkou je komentované krmení zvířat, které se bude konat každý den u venkovních výběhů těchto zvířat:

11.00 Tapíři jihoameričtí

11.30  Medvědi malajští

12.00  Vydra říční

12.30  Pelikáni

13.00  Lemuři kata

13.30  Babirusy

14.00  Tuleň obecný

V případě nepříznivého počasí se komentované krmení nekoná.

 

* Od 5. do 7. července bude ZOO hostit také odpolední recitály 41. ročníku celostátního finále Porty 2007. Začátek vždy ve 13.00 hodin na pódiu africké vesnice Matongo.

Program:

5. července:     Nestíháme. Bodlo, Simona Klímová, Martin Rous

6. července:     4 zdi, Galerie, Bob a Bobci. Epy de Mye, Berušky

7. července:     Nedorozumění, Pavel Patran, Tuláci, Shivers, Ptačoroko

Vstupenka do ZOO platí i na odpolední představení Porty v areálu letního kina a naopak – za vstupenku na Portu mohou návštěvníci i do ZOO.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 


27.6.2007  Přijďte oslavit začátek prázdnin do ZOO!

Akci s názvem „Prázdniny začínají v ZOO“ připravila ZOO Jihlava pro své nejmenší návštěvníky na poslední školní den – pátek 29. června. Každé dítě, které přinese vysvědčení a nebude na něm horší známka než trojka, může do zoologické zahrady v tento den za poloviční vstupné (17,50 Kč).

V 10.00 hodin dopoledne se na pódiu  africké vesnice Matongo uskuteční zajímavé povídání o hadech s ukázkami některých druhů plazů a od 13.00 do 17.00 hodin budou na celkem pěti stanovištích v areálu ZOO připraveny různé „zvířecí“ aktivity  pro malé i větší děti ve spolupráci s Divadlem Archa Praha.

 

 

 


26.6.2007  Vydry malé mají miminka

obrázekpomocny

Počátkem března se jihlavská samička vydry malé dočkala nového nápadníka – tříletého samečka z maďarské ZOO Nyiregyaza. O tom, že se jim v nedávno zrekonstruovaném výběhu daří svědčí především to, že se jim 29. května narodila rovnou čtyřčata. V těchto dnech je rodiče pečlivě hlídají ve vnitřní expozici, ale již počátkem prázdnin je budou moci návštěvníci jihlavské ZOO obdivovat ve venkovním výběhu s bazénem.

 

 

 

....více   

21.6.2007  Kočičí invaze v jihlavské ZOO

obrázekpomocny

Mláďata irbisů po čtyřech letech

V jihlavské ZOO se letos narodil unikátní počet čtyř mláďat levhartů sněžných (Uncia Uncia). Nejedná se o neobvyklá čtyřčata, ale o téměř současný porod obou chovných samic. První dvojčata – dva samečci – se narodili 6. června jihlavské samici a odchovanci z francouzské ZOO Doue la Fontaine. Hned čtyři dny poté porodila i samice Kačenka, jež k nám byla deponována před 1,5 rokem ze ZOO Liberec a společně se samcem Tessem (ze ZOO Krefeld) vytvořili druhý perspektivní chovný pár.

Levhart sněžný je samotářký lovec obývající nejvyšší hory světa (vyskytuje se v hornatých částech Asie – od Afghánistánu po západní Čínu). Protože jsou v těchto nehostinných končinách skupinky kopytníků rozptýleny na velkém prostoru, potřebuje tato šelma rozsáhlé teritorium. Navzdory veškeré mezinárodní ochraně je tento druh levharta dosud pronásledován pro svou krásnou kožešinu. Člověk také snížil stavy živočišných druhů, které jsou jejich kořistí (horské kozy a ovce, jeleni a divoká prasata). V přírodě se tedy v dnešní době vyskytuje pouze velmi nízká a zranitelná populace.

ZOO Jihlava má výsadní postavení v chovu levhartů sněžných – několikrát zde byla úspěšně odchována mláďata, která byla deponována do převážně zahraničních zoologických zahrad. Před několika lety bylo rozmnožování na doporučení koordinátora chovu pozastaveno, letos bylo opět doporučeno u obou chovných párů a díky zkušené péči chovatelů se podařilo.

Kromě Jihlavy chová levharty sněžné ještě ZOO Chomutov, Liberec, Ostrava, Plzeň a Ústí nad Labem.

 


20.6.2007  První byl levhart perský

obrázekpomocny

Levharti perští (Panthera pardus syxicolor) v jihlavské ZOO mají po dvou letech opět důvod k radosti – mládě zatím neurčeného pohlaví se narodilo 13. dubna 2007. Otcem je desetiletý samec Arat, který pochází ze ZOO Dvůr Králové nad Labem, devítiletá matka Shiwa se narodila v německém Hanoveru. Oba rodiče jsou věkově i fyzicky ve skvělé formě a mají geneticky výtečnou úroveň.

Jihlavská ZOO sice chová levharty perské od roku 1982, ale perspektivní chovný pár se podařilo sestavit až před čtyřmi lety. První mláďata se narodila počátkem června 2005 – pravidelní návštěvníci si jistě pamatují 2 levhartí kočky – Simonu a Andreu, které přijeli před dvěma lety pokřtít herečky populárního seriálu Rodinná pouta. Na podzim loňského roku odešly obě samičky do světa – Simona do slovinské Ljubljany a Andrea těší návštěvníky portugalské ZOO Lisboa.

Letošní mládě zatím pokřtěno nebylo, ale návštěvníci ho mohli poprvé spatřit při oslavách 50. výroční jihlavské ZOO (23. května), kde ho představila populární herečka Anna Polívková.  

Březost u levhartů trvá cca 100 dní a mláďata dospívají mezi 2 a 3 rokem života.

Tento poddruh levharta žije v Asii (od Íránu po Pakistán) a v přírodě je velmi vzácný - v současné době přežívá jen několik stovek zvířat.

Levharti perští jsou velmi mrštní, skvěle šplhají po stromech a plavou. Žijí samotářsky, loví kopytníky, v blízkosti osídlení i domácí skot.

Mezinárodní dohoda CITES dává levhartovi perskému nejvyšší stupeň ochrany, je zapsán také v Evropských záchovných programech EEP. V České republice chová tyto levharty 5 zoologických zahrad.

 


19.6.2007  Chovají i malé kočky

obrázekpomocny

Řadu kočičích mláďat rozšiřují také trojčata vzácné kočky arabské (Felix s. gordoni), která se narodila 4. června a v neposlední řade musíme zmínit i čtyřčata koček divokých (Felis s. silvestris) – dva samečky a dvě samičky, jež spatřila světlo světa 30. května 2007.

 

 

 


18.6.2007  Zoologické hry bez hranic

obrázekpomocny

Sportovně-zábavné klání mezi zoologickými zahradami České a Slovenské republiky pořádá každý rok některá z členských ZOO.  To letošní bylo ve znamení indiánů a konalo se v polovině června. Zúčastnilo se ho celkem 14 zoologických zahrad a soutěžní team ze ZOO Jihlava se po mnoha nelehkých disciplínách a vysokém nasazení všech členů umístil  na krásném 3. místě!


06.6.2007  Madagaskar v kině

obrázekpomocny

Díky spolupráci kina Dukla a zoologické zahrady mohli nejen děti ve čtvrtek a v pátek (31.5. a 1.6.) shlédnout animovaný film Madagaskar doplněný zajímavým povídáním o Madagaskaru a představením mezinárodní kampaně na záchranu tohoto tajuplného ostrova. Diváci si mohli prohlédnout také živá zvířata z Madagaskaru – ve čtvrtek lemura černého a v pátek hroznýše psohlavého.


06.6.2007  Den Dětí v ZOO

obrázekpomocny

Ani zoologická zahrada nezapomněla na Den dětí – v pátek 1. června byla připravena spousta aktivit nejen pro dětské návštěvníky.

Například komentované krmení zvířat, zajímavé povídání o hadech s ukázkami některých druhů plazů nebo jízda na ponících pro děti. Oslavy Dne dětí pokračovaly i v sobotu. Po oba dva dny se mohli zájemci zúčastnit soutěžního kvízu o hadech v africké vesnici Matongo. Z více než dvou stovek správných odpovědí jsme vylosovali výherce – Jana Mikeše z Jihlavy. Gratulujeme a cenu zasíláme poštou.

 


05.6.2007  POPTÁVKOVÉ ŘÍZENÍ

Ředitelka zoologické zahrady Ing. Eliška KUBÍKOVÁ vyhlašuje poptávkové řízení na ostrahu areálu objektu Zoologické zahrady Jihlava a to od 1.7.2007. Vaše nabídky očekáváme nejpozději do 15.6.2007.

Požadavky:
ostraha ve večerních a nočních hodinách v návaznosti na otevírací dobu ZOO Jihlava, celoročně každý den

Kontakt:
ZOOLOGICKÁ ZAHRADA JIHLAVA
Březinovy sady 10
58601 JIHLAVA
Tel.: 567 573 733
Mobil: 736 631 805
Email: director@zoojihlava.cz


05.6.2007  Klubový večer již tento čtvrtek!

Již potřetí pořádá ZOO Jihlava besedu v rámci akce "Klubové večery v ZOO" tentokrát s názvem "Fotosafari v Africe". Dlouholetý fotograf a cestovatel Václav Šilha se podělí o zkušenosti s fotografováním zvířat ve východní africe - budeme svědky nejen velké migrace pakoňů, ale i celé řady dalších živočišných druhů, které jsou aktéry tohoto přírodního divadla... Beseda se uskuteční ve čtvrtek 7. června, začátek v 18.00 hodin v klubovně ZOO.

 


30.5.2007  Přijďte oslavit Den dětí do ZOO!

   Ani zoologická zahrada nezapomíná na oslavy Dne dětí – pátek 1. června bude připravena spousta aktivit nejen pro dětské návštěvníky. Například komentované krmení zvířat v tomto pořadí: 11.00 hodin – tapír jihoamerický, 11.30 – medvěd malajský, 12.00 – vydra říční, 12.15 – pelikán bílý, 12.45 – lemur kata a ve 14.00 hodin tuleň obecný. Zájemci se budou moci po celý den zúčastnit soutěžního kvízu v  africké vesnici Matongo a zajímavé povídání o hadech spojené s ukázkami některých druhů plazů předvede na pódiu africké vesnice zkušená chovatelka Luba Ševčíková (v 10.00 a ve 13.00 hodin).Od 15.00 do 16.00 bude připravena také jízda na ponících pro děti (na sadě za novým vstupním areálem).

   Oslavy Dne dětí budou pokračovat i v sobotu 2. června – v 10.00 hodin vystoupí na pódiu africké vesnice taneční soubor Děti Slunce. V areálu ZOO bude po celý den připravena spousta aktivit pro děti ve spolupráci s kosmetickou firmou AVON. V africké vesnici bude nadále probíhat soutěž o hadech a připraven bude také informačně-propagační vozík k mezinárodní kampani „Chraňme Madagaskar“.


09.5.2007  Dustin se vrátil na oslavy!

obrázekpomocny

Dnes téměř třináctiletý samec tygra sumaterského Dustin byl počátkem roku 1999 deponován z pražské ZOO do Jihlavy, neboť jihlavská ZOO v té době chovala pouze dvě samice. Očekávaných mláďat jsme se bohužel nedočkali, a tak putoval Dustin v červenci 2005 zpět do domovské ZOO v Praze.

Dnes se ale Dustin vrátil zpět do Jihlavy – že by se dozvěděl o velkolepých oslavách 50. výročí založení ZOO Jihlava plánovaných na 23. května a chystal se oslavit to s námi? Hlavním důvodem bude spíše roční samička Suma, kterou přivezli pracovníci jihlavské ZOO v prosinci loňského roku z německého Heidelbergu. Ta je nyní v expozici tygrů sumaterských v pavilonu šelem sama a Dustin jí přijel dělat společnost. Věříme, že si padnou do oka a bude to úspěšný krok ve snaze o obnovení chovu tohoto nejmenšího poddruhu tygra u nás.

 

....více   

27.4.2007  V ZOO ukázky výcviku dravců a sov

obrázekpomocny

„Sezónní bonus“ jsme pro své návštěvníky připravili ve spolupráci se sokolníky z Obory Žleby, kteří budou každý den kromě pondělí předvádět zajímavé ukázky výcviku dravců a sov prostoru sadu, jež spojuje nový vstupní areál s expoziční částí ZOO. Od 1. května do 30. září vždy v 11.00 a v 15.00 hodin si zájemci budou moci vyslechnout zajímavé vyprávění o životě těchto nevšedních ptáků včetně praktických ukázek. Po celou otevírací dobu zoologické zahrady (která se od května prodlužuje od 8.00 do 18.00 hodin) bude celkem 11 druhů dravců a sov k vidění i v expozici.

 


27.4.2007  ZOO SLAVÍ PADESÁTKU!!!

obrázekpomocny

Zoologická zahrada Jihlava slaví letos 50. výročí svého založení. Významnější výročí zahradu čeká až za půlstoletí, proto si tato výjimečná situace zaslouží výjimečnou oslavu.

Již v pondělí 21. května začnou doprovodné akce na Masarykově náměstí v Jihlavě a oslavy vyvrcholí ve středu 23. května. V samotné ZOO bude pro návštěvníky připraven pestrý kulturní program po celý den. Dopoledne se zvláště ti nejmenší mohou těšit na různá divadelní představení a malování zvířecích obličejů, odpoledne (od 15.00 hodin) oslavy vyvrcholí průvodem zvířat a návštěvníků zoologickou zahradou za účasti divadelníků ze studia De Facto Mimo a herce Jakuba Škrdly. Součástí průvodu bude například slavnostní otevření venkovního výběhu pro surikaty, poklepání základního kamene plánované expozice „Shetlandský ostrov“, představení „Noemovy Archy“ a křtiny zvířat – např. hrošíka liberijského, zebry damarské či ježků ušatých. Po průvodu bude následovat několik africky laděných kulturních vystoupení. Mezi pozvanými hosty budou i představitelé všech zoologických zahrad České a Slovenské republiky v rámci konání Valné hromady Unie.

Po celý den bude platit poloviční vstupné do ZOO (dospělí 35,--Kč, děti 17,50Kč), otevírací doba bude prodloužena do 19.00 hodin a připraveno bude také drobné občerstvení pro všechny návštěvníky.

 


19.4.2007  Přijďte oslavit Den Země do ZOO!

obrázekpomocny

Letos tomu bude již 37 let, co proběhla první kampaň pod názvem Den Země v USA. V neděli 22. dubna si tento mezinárodní svátek životního prostředí připomene i ZOO Jihlava, kde bude pro návštěvníky připraven pestrý program ve spolupráci s ekologickou organizací Sdružení Krajina ze Žďáru nad Sázavou.

 

V průběhu celého dne (10.00 – 15.00) bude v areálu připraven neradiční kvíz o přírodě pro děti i jejich rodiče a výstava, fotografie a letáky očinnosti organizace Sdružení Krajina a odpoledne také zvířecí překvapení a hry o přírodě pro všechny děti.

 

ZOO Jihlava se v tento den také oficiálně připojí k mezinárodní kampani „AROVAKO I MADAGASIKARA“ – Chraňme Madagaskar, kterou vyhlásila EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) pro rok 2006-07. V souvislosti s touto kampaní bude v africké vesnici Matongo umístěna výstava „vypečených lemurů“ (nejen výtvarně ztvárněných zástupců Madagaskaru) a v 15.00 hodin se zájemci budou moci dozvědět více o ohrožení tohoto „osmého světadílu“, kterým je Madagaskar občas nazýván. Uskuteční se také vylosování vítězného lemura – výherce získá hodinový pobyt na ostrově Madagaskar.

Návštěvníci se mohou těšit také na komentované krmení lemurů (ve 13.00 hodin), na Madagaskarský kvíz nebo různé rukodělné aktivity, které budou probíhat v průběhu celého dne.

Za zmínku určitě stojí i několik čerstvých letošních přírůstků – například mládě zebry damarské, lamy krotké, jehňátka ovcí romanovských nebo malá kůzlátka koz kamerunských, které jsou oblíbené především u těch nejmenších. Všímavý návštěvník určitě zahlédne i malé klokánky v kapsách klokaních maminek nebo dvě mláďata kaloňů zlatých v noctunariu africké vesnice. V Amazonském pavilonu se občas probudí a vykoukne i mládě lenochoda dvouprstého, jedno mládě mají i drápkaté opičky kosmani běločelí. Milovníky opic určitě potěší malý mangabej černý a na své první procházky venkovním výběhem se vydává také malá hroší slečna – mládě hrošíka liberijského, které se narodilo v listopadu loňského roku.

 


02.4.2007  Den Ptactva se vydařil

obrázekpomocny

Příjemné počasí, první jarní mláďata a pestrý program k oslavám dne Ptactva ve spolupráci s jihlavskými ochránci přírody přilákal v neděli 1. dubna do jihlavské ZOO téměř 2.500 návštěvníků. Již podesáté se v tento den uskutečnilo sčítání návštěvníků s ptačím příjmením, letos jich do ZOO „přilétlo“ celkem 301, což můžeme považovat za úspěch, neboť hranici tří set se podařilo v předchozích letech překročit pouze 3x (v roce 1998, 2001 a 2002). První příčku obsadili Slavíkovi (včetně Slavíčků jich bylo rekordních 74), na druhém místě se umístili Čejkovi (17) a třetí Strnadovi (14). Do ZOO přilétlo i několik ne úplně běžných druhů například Kulík, Moták, Kalousek, Brhlík, Luňák, Rybák nebo Chocholouš. Zaznamenali jsme také několik vetřelců – zaregistrovala se například i  Sůva nebo Holubář. Hlavní „ptačí“ cenu – vyhlídkový let pro 3 osoby – vyhrála Vlasta Slavíčková z Ledče nad Sázavou. Gratulujeme!

 


02.4.2007  ZOO představí Taiwan

Zajímavé besedy nejen o zvířatech pořádá jihlavská ZOO každý první čtvrtek v měsíci pod názvem „Klubové večery v ZOO Jihlava“. První z cyklu přednášek je zaměřena na ostrov Taiwan. Zkušený fotograf a cestovatel ing. Vladislav Jiroušek provede zájemce napříč tímto tajuplným ostrovem s krásnou přírodou a řadou taoistických chrámů. Nebude chybět ani představení moderní metropole Taipej s nejvyšší budovou světa a spousta dalších zajímavostí této země.

Začátek v 18.00 hodin v klubovně ZOO Jihlava.

Vstup pouze „starým“ vchodem do ZOO

Cena: 50% ze vstupného – tj. 35,- Kč (nebo čtvrteční vstupenka do ZOO).

 

 


27.3.2007  U zeber slavíme nový přírustek

obrázekpomocny

Do jihlavské ZOO lákají v těchto příjemných jarních dnech i první letošní přírůstky. Nejvzácnějším je mládě zebry damarské (Equs burchelli antiquorum) – malý sameček se narodil v neděli 25. března a nyní už vesele běhá s maminkou po venkovním výběhu. Tento druh zebry je zapsán v Červené knize ohrožených druhů a v České republice ho chová pouze ZOO Dvůr Králové nad Labem. Sedmiletá matka Kara se narodila v jihlavské ZOO a pětiletý otec Damar pochází z královédvorského chovu. V Jihlavě žije od května 2003.

Zebry damarské žijí v rodinách v afrických stepích a savanách v oblasti tzv. Damaralandu. Na bohatých pastvinách a během putování za potravou se však sdružují do obřích stád. Jednotlivé rodiny i v těchto stádech zůstávají pohromadě. Pánem a ochráncem stáda je nejsilnější hřebec, úlohu hlídače však plní některá starší klisna. Mohutní kopytníci mají jen málo nepřátel – lvy, hyeny, gepardy nebo levharty. Březost u zeber trvá 12 měsíců a podobně jako u ostatních koňovitých lichokopytníků se samci ucházejí o přízeň samic v soubojích, které jsou skutečně tvrdé.

 

.


27.3.2007  V neděli již tradiční Den Ptactva

obrázekpomocnyV neděli 1. dubna si v jihlavské ZOO připomeneme nejen „apríl“, ale především Den ptactva. Zvláštní pozornost bude jako každý rok věnována návštěvníkům s ptačím příjmením, kteří po zaregistrování obdrží drobný dárek, postoupí do slosování o atraktivní cenu – vyhlídkový let, který věnoval Aeroklub Jihlava, a především zaplatí jen poloviční vstupné do ZOO (dospělí 35,-- Kč, děti 17,50 Kč). Bonus v podobě volného „vletu“ do ZOO náleží letos Slavíkům – Česká ornitologická společnost totiž vyhlásila ptákem roku 2007 slavíka obecného.

Pestrý program, který podobně jako v minulých letech zoologická zahrada připravila (od 10.00 do 17.00), je určen pro všechny návštěvníky nezávisle na příjmení. Ve stylovém tee-pee budou ve spolupráci s ČSOP Jihlava připraveny novinky z ptačí říše doplněné ukázkami hnízd a budek i soutěže o ceny pro děti, sokolnický výcvik a let dravců přijedou po loňském úspěchu opět předvést manželé Kuchyňkovi, v africké vesnici Matongo bude k vidění výstava vtipů s ptačí tématikou, pro děti nebude chybět možnost jízdy na ponících a další aktivity. POZOR! Slavíkovi (příp. Slavíčkovi), kteří si přinesou flétnu a zúčastní se sborového slavičího trylku v 15.30 v Matongu, získají volnou vstupenku pro další návštěvu ZOO Jihlava!


08.3.2007  !!! Pozor, pozor - SOUTĚŽ !!!

obrázekpomocny

ZOO Jihlava vyhlašuje soutěž nejen pro hospodyňky a šikovné pekaře s názvem „VYPEČENÝ LEMUR“. Zapojte fantazii a zkuste ztvárnit tohoto nejznámějšího obyvatele Madagaskaru! A kdo si netroufá péci, může vymyslet rýmovanou říkanku o lemurech či Madagaskaru – ti nejlepší budou odměněni!

Své výtvory zašlete nebo přineste nejpozději do 15. dubna 2007 do ZOO Jihlava.

 

Výstava a slavnostní vyhlášení vítězného lemura se uskuteční u příležitosti zahájení mezinárodní kampaně „Chraňme Madagaskar“ v neděli 22. dubna 2007 v ZOO Jihlava.

!Pozor, pozor – hlavní cena – hodinový pobyt na ostrově Madagaskar!


08.3.2007  Jarní novinky

obrázekpomocnySamička vydry malé se dočkala nového nápadníka – tříletý sameček pochází z maďarské ZOO Nyiregyaza. I když spolu momentálně obývají na nezbytně nutnou dobu provizorní ubikaci v pavilonu šelem (kvůli drobným stavebním úpravám ve vnitřní expozici vyder malých), padli si do oka a chovají se k sobě velice hezky. Vypadá to, že se opravený vydří výběh opět brzy zaplní spokojenou vydří rodinkou Jarní mláďata mají také ovce romanovské – samce, 2 samičky a jedno mládě tohoto plemene ovce domácí získala jihlavská ZOO v červenci loňského roku z privátního chovu. V těchto dnech těší oči návštěvníků celkem 7 jehňátek (trojčata od jedné samice a čtyřčata od druhé) narozených v průběhu února letošního roku. Na své první venkovní procházky se v teplých dnech kolem poledne vydává také mládě hrošíka liberijského. Téměř čtyřměsíční hroší slečna (narozena 11. listopadu 2006) se v doprovodu mamky Terezky postupně seznamuje se vším, co vidí kolem sebe a o zvědavé návštěvníky kolem výběhu nemá rozhodně nouzi.A nesmíme zapomenout ani na mláďata koz kamerunských – i těch se letos narodilo již 7 a dělají radost hlavně dětem v kontaktní ZOO africké vesnice Matongo.

16.2.2007  Serval už je opět doma

obrázekpomocny

Dvouletý samec servala, kterého přivezli pracovníci jihlavské ZOO teprve před měsícem z polské Wroclawi, zřejmě zjistil, co se žádnému ze servalů chovaných v ZOO Jihlava zatím nepodařilo. Že z venkovního výběhu se dá vyskočit ven. Vyzkoušel si to před několika dny, kdy ho naštěstí všímavý ošetřovatel hned chytil. Výběh jsme potom pro jistotu zajistili ještě asi metrovým pletivem. Jaké ale bylo naše překvapení, když se hbitý sameček jen po pár minutách po vypuštění ocitl opět venku. Naneštěstí se v blízkosti venkovních výběhů kočkovitých šelem nachází spousta keřů, kde zřejmě našel bezpečné útočiště. Ani přes veškerou snahu nás všech i několika psů se ho nepodařilo během včerejšího dne najít. Naštěstí se jedná o plachou kočku, která není nebezpečná a při střetu s člověkem dá přednost útěku před ublížením. Serval tak strávil deštivou noc mimo svůj výběh v zarostlých keřích.

Dnes ráno servala zahlédl jeden ze zásobovačů ZOO v keřích naproti výběhu hrošíků liberijských. Do pátrání se zapojila i lovecká jezevčice Barča, která byla úspěšná a po krátké honičce se servala podařilo úspěšně chytit.

Nyní už je opět doma – ve vnitřním výběhu pavilonu šelem a ven se znovu podívá až bude jeho venkovní výběh řádně opatřen proti podobným útěkářským choutkám.


22.1.2007  Tuleň Arthos má kamarádku

obrázekpomocny

Tuleně obecného (Phoca vitulina) chová jihlavská ZOO od poloviny února loňského roku. Sameček jménem Arthos, jež pochází ze švýcarského Bernu, se na Vysočině velice rychle zabydlel a již téměř rok mrkají na návštěvníky jeho velké oči z bazénu, který „zdědil“ po tučňácích.
Minulý týden se naši pracovníci vypravili do ZOO Kleipeda (Litva) pro samičku tuleně obecného. Cestu zvládli bez problémů a tak dnes Katy vesele plave po boku Arthose. „Vetřelce“ ve svém bazénu snáší Artík velice dobře a doufáme, že současná kamarádka se v budoucnu stane i jeho družkou.

....více   

10.1.2007  Prvenství patří ježkům

obrázekpomocnyPrvní mláďata roku 2007 jihlavské ZOO na sebe nenechala dlouho čekat. Dvojčata ježků ušatých (Hemiechinus auritus) se narodila v noctunariu africké vesnice Matongo v ZOO Jihlava úplně poprvé. Jeden samec a dvě samičky tohoto hmyzožravce žijí v Jihlavě společně s kaloni zlatými od června loňského roku. Domovinou tohoto druhu je severní Afrika a západní, střední a východní Asie. Rok staří „jihlavští“ ježci pochází z Egypta a ZOO je koupila od soukromého chovatele.

....více   

02.1.2007  V jihlavské ZOO pod stromečkem vzácný dárek

obrázekpomocny

Před více než pěti lety (11. prosince 2001) zadrželi celníci v Hongkongu loď z Macaa, na jejíž palubě bylo téměř 10 000 želv dvanácti druhů určených pro čínský obchod s želvím masem. Tržní cena této zásilky činila asi 3.200.000 amerických dolarů, vědecká cena (stejně jako etický aspekt nakládání s živými tvory) se dá jen těžko penězi vyčíslit. Zoologická a botanická zahrada v Hongkongu, která se želv dočasně ujala, neměla pro držení takového množství zvířat odpovídající zázemí. Pokus o záchranu této obrovské skupiny želv iniciovala mezinárodní organizace Svaz pro záchranu želv (Turtle Survival Alliance, TSA), jež zajistila převoz téměř 7.000 jedinců (ostatní brzy po zabavení uhynuli) do Evropy a USA. V Evropě organizovala záchranu Evropská asociace zoo a akvárií (EAZA), která úspěšně importovala 988 želv. Organizátoři rozdělili želvy do třiceti evropských ZOO z jedenácti zemí a několika privátních zařízení. Do této záchranné akce se zapojilo také 6 českých zoologických zahrad, jež uvolnily místo i finance pro 250 želv pěti druhů.

   Do ZOO Jihlava bylo 8. února 2002 převezeno celkem 14 želv tlustohrdlých (Siebenrockiella crassicollis), bohužel ve velmi špatném zdravotním stavu, 11 z nich po několika dnech uhynulo. Do nedávné doby tak mohli návštěvníci jihlavské ZOO vidět 2 samečky a jednu samičku této jihoasijské želvy. Přesně na Štědrý den (24. 12. 2006) přinesli chovatelé dobrou zprávu – vylíhlo se vzácné mládě želvy tlustohrdlé, což se podařilo v České republice pouze v červnu loňského roku v ZOO Praha. Želvu tlustohrdlou poznáme podle tmavé hlavy s velkými bílými nebo bledě žlutými skvrnami za očima a černého krunýře. Její domovinou je jižní Asie, kde je bohužel čím dál více ohrožena (podobně jako ostatní druhy želv) obchodníky se želvím masem. Je zapsána hned do několika záchranných programů (RDB, ESB, CITES). Kromě Jihlavy chová tento druh ZOO Plzeň a Praha.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ahoj

(eva, 4. 3. 2008 16:05)

fujf f f f f f u u uu u u u u u uj j j j j j j j j j